Pitanje dugog čekanja na granicama, za Srbiju je bitno iz više razloga, pre svega jer je naše najznačajnije izvozno tržište Evropska unija, kao i zbog činjenice da je naša država važno tranzitno područje preko kojeg i partneri iz regiona trguju sa državama članicama Evropske unije.
„Prema podacima zabeleženim sredinom maja, na graničnom prelazu Horgoš na ulazu u Srbiju kamioni su čekali 30 minuta i bilo je ukupno 7 kamiona u koloni dok se na izlazu iz Srbije čekalo od 9 do 11 sati sa kolonom kamiona dugom 3 kilometra. Na graničnom prelazu Batrovci, na ulazu u Srbiju čekalo se 6 sati, dok su na izlazu iz naše zemlje kamioni čekali 16 do 18 sati i kolona kamiona je bila duga više od 5 kilometara“ naveo je Momirović i dodao da ovi podaci potvrđuju da je osetno jednostavnije kamionima iz EU da uđu u Srbiju i da se granične inspekcije naše države trude da ubrzaju procedure, dok sa druge strane pogranični organi EU država članica imaju mnogo komplikovanije procedure, imajući u vidu da se radi o spoljnoj granici EU i da se vrše pojačane kontrole.
„Koliko inicijativa “Otvoreni Balkan”, već daje pozitivne rezultate vidi se na primeru graničnog prelaza Preševo gde je identično vreme čekanja sa obe strane do 30 minuta, a kolona nije veća od 7 kamiona jer je uspostavljeno integrisano upravljanje granicom sa Severnom Makedonijom“, zaključio je Momirović.
Ministar Momirović je dodao da je napravljen pomak u rešavanju dugogodišnjih necarinskih barijera i prepreka što je dovelo do olakšavanje trgovine u regionu, pre svega u domenu uvoza i izvoza prehrambenih proizvoda.
„U nekim slučajevima vreme za izvoz-uvoz prehrambenih proizvoda skraćeno je i do 50%, a direktni troškovi taksi i naknada smanjeni i do 80%, što je rezultiralo uvećanjem obima trgovinske razmene u regionu „Otvorenog Balkana“ za skoro 30%.“, rekao je Momirović.